English Deutsch Italiano

Kot Syberyjski jest dużym, półdługowłosym kotem o typowym, leśnym wyglądzie. W sowieckiej Rosji nie do pomyślenia była hodowla zwierząt rasowych i to uratowało tego pięknego kota przed wynaturzeniem.
W Polsce hodowlę kotów syberyjskich rozpoczęto w 1990 roku, lecz dopiero 31.01.1998 roku na XVI Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych w Warszawie koty syberyjskie były pełnoprawnymi uczestnikami wystawy (rasa została zalegalizowana).

Ciało kota syberyjskiego jest lekko wydłużone, mocnej budowy z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów między palcami.
Głowa jest okrągła z wydatnymi policzkami i mocnymi kośćmi policzkowymi.
Uszy średniej wielkości, szeroko rozstawione, często zakończone "pędzelkami" dłuższych włosów.
Kot syberyjski posiada futro typowe dla wszystkich kotów leśnych - półdługie włosy wierzchnie są mocne i delikatnie przylegają do ciała. Gęste i miękkie podszycie, dodaje kotu puszystości i miękkości w dotyku. Takie futro umożliwia tym kotom przebywanie w zimnym, ostrym klimacie. Charakterystyczne dla tej rasy są puchate "portki" na tylnych łapkach, obfity "Śliniak" na piersi i gęsto owłosiony długi ogon.
Kot syberyjski posiada umaszczenie we wszystkich odmianach pręgowania, szylkretowe oraz kolorach czarnym, rudym, niebieskim, kremowym, srebrzystym itp. Tak jak i inne koty leśne,
Pielęgnacja okrywy włosowej kotów syberyjskich nie jest kłopotliwa, gdyż ich futro nie wykazuje tendencji do kołtunienia. Raz na kilka dni wystarczy przeczesać je gęstym grzebieniem, dzięki czemu martwy włos zostanie usunięty, a żywy - pobudzony do wzrostu.
Koty syberyjskie rosną powoli i pełne wymiary osiągają nawet po pięciu latach.
Waga kotek dochodzi do 4 kilogramów, kocurów do 6-7, ale zdarzają się okazy kocurów osiągających do 8-9 kilogramów.
Znacznie jednak ważniejszy od urody jest nadzwyczajny charakter kotów syberyjskich, będący przedziwną mieszaniną subtelności, wdzięku i wrodzonej inteligencji oraz fascynującej dzikości.
Mimo dzikiego wyglądu, są miłe, towarzyskie i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Zawsze są tam, gdzie jest większość członków rodziny, na przykład, kiedy rozmawia się przy stole - one leniwie na nim się kładą lub kiedy ktoś pracuje na komputerze - one siadają na środku monitora. "Syberaki" są ruchliwe, skłonne do zabaw i gonitw, uwielbiają wskakiwać na wysokie półki w regałach, czy nawet na szafy. Stają się prawdziwymi członkami rodziny. I uczestniczą w jej życiu. Doskonale też współżyją z innymi czworonogami tzn. króliczkami miniaturowymi, świnkami morskimi lub psami. Koty te, uwielbiają dzieci i zabawy z nimi, wykazują dużo cierpliwości i są bardzo przyjacielskie w stosunku do nich. Są ciekawskie - zwykle podążają za swoimi opiekunami po całym domu, pilnując aby nie przegapić czegoś ciekawego. Koty te są charakterem podobne do psów. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów. Starają się być delikatne i ostrożne. Czekają pod drzwiami, witają słodko miaucząc na powitanie i delikatnie ocierając się o nogi swojego właściciela.
Jak mówią znawcy, są to psy w ciele kota i mają rację.